Ako poistiť svoj domov
Kúpili ste si vlastné bývanie a hovoríte si, že ste už do toho vložili všetko a že už neobetujete ani korunu? Omyl, práve ešte pár eur navyše Vás môže ochrániť pred vydaním ďalšieho množstva stoviek, ba až tisícov.
História a súčasnosť
Poistenie nehnuteľností má dlhú históriu. Už v stredoveku bol častý výskyt požiarov, ktoré sužovali obyvateľov a vedeli zničiť i celé mestá. Predstavovali obrovskú hrozbu a časom začalo pribúdať riziko, proti ktorému si ľudia mohli nechať svoje domy, či iné nehnuteľnosti poistiť.
V dnešnej dobe ponúkajú poisťovne ochranu skoro pred čímkoľvek, čo si dokážete predstaviť. Požiar, výbuch, úder blesku, víchrica, pád stromu, krupobitie, zemetrasenie, povodeň, záplava, únik vody z vodovodného zariadenia, váha snehu, krádež, vandalizmus, náraz vozidla a iné.
Čo poistiť? Nehnuteľnosť alebo domácnosť?
Tak ktorú z týchto dvoch možností si vybrať? Určite nestrácajte čas zbytočným premýšľaním a radšej zvoľte kombináciu oboch.
Poistenie nehnuteľnosti sa týka príslušenstva pevne spojeného s budovou, t.j. obvodové múry, okná, dvere, podlahy alebo radiátory. Poistenie domácnosti v sebe zahŕňa všetko zariadenie domu alebo bytu. Teda jednoducho povedané to, čo sa nachádza voľne v priestore, ako sú koberce, nábytok, elektronika alebo osobné veci. V prípade, že uzavriete len poistenie nehnuteľnosti a v danom objekte vypukne požiar, poisťovňa vám uhradí len škody spôsobené na budove. Celé zničené zariadenie domácnosti tak ostane na Vašich pleciach a budete ho musieť kúpiť nanovo zo svojich vlastných finančných prostriedkov, pretože ste nemali uzatvorenú poistnú zmluvu aj na domácnosť.
Uzavrieť poistku môžete nie len na stávajúcu nehnuteľnosť, ale tiež na novo budovanú. Ak teda staviate, nemusíte čakať, až bude dom dokončený. Okrem rodinných domov, či bytov, si ďalej môžete nechať poistiť chalupu alebo chatu. Garáž, záhradný domček, bazén, oplotenie a pod. budú poistené ako vedľajšie stavby.
Cena poistky
Je dôležité si dopredu premyslieť, na akú sumu si necháte svoj domov poistiť. Pri kúpe nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru banka požaduje, aby výška poistky pokrývala minimálne výšku poskytnutého úveru, nakoľko domom či bytom banke ručíte. Pokiaľ ste si nie istý alebo neviete ako na to, určite Vám pri stanovení správnej výšky poistky pomôže znalecký posudok. Tu sa potom nemáte ako pomýliť.
V prípade, že ste kúpili starší rodinný dom v pôvodnom stave a po čase na ňom urobíte rozsiahlejšiu rekonštrukciu – výmena okien, strechy, elektrických rozvodov a pod., nezabudnite tieto zmeny zapracovať aj do vašej poistky. Takáto nehnuteľnosť výraznejšie stúpne na cene a pôvodná výška poistnej zmluvy už nemusí byť postačujúca. Nemusíte mať strach, že by ste poistku nezvládali platiť. Môžete nastaviť takú frekvenciu platieb, aká vám bude najlepšie vyhovovať – ročne, polročne alebo štvrťročne.
Jednoznačne Vám však odporúčam vyhľadať skutočného odborníka – finančného poradcu, ktorý Vám vysvetlí ako klady poistnej zmluvy, tak Vás upozorní aj na prípadné nedostatky. Tak aspoň nebudete v prípade vzniku poistnej udalosti zo strany poisťovne nemilo prekvapený.
Dúfam, že Vám táto moja malá rada trochu pomôže a Vaše nehnuteľnosti si ochránite. Ak budete potrebovať s čímkoľvek poradiť alebo sa napríklad len na niečo opýtať, neváhajte ma kontaktovať.